Horlamak etraftakileri rahatsız eder. Ve sağlığa zararlı olabilir. Horlamayı ev ortamında önlemenin en etkili yöntemleri

Horlamayı ev imkânlarında durdurma yöntemleri! 1

Baş ve gövdeyi yüksekte tutun

Vücudun üst kısmı, yüksek ve sert yastıklara veya ek yükseltiye dayanıyorsa, bu, horlayan kişinin daha iyi nefes almasına ve böylece daha az horlamasına yardımcı olur.

Burun nefes alımını arttırın, ağız nefes alımını azaltın

Tıkanmış bir burun horlamayı tetikler. Daha iyi anlayabilmek için söyle düşünün; akciğerleriniz bir elektrikli süpürge, solunum yollarınız hortumu, burnunuz ise hortum başlığı olsun.

Hortum başlığı (burun) tıkanırsa, hortumda (solunum yolu) güçlü bir negatif basınç oluşur, çünkü elektrikli süpürge (akciğerler) havayı emmeye devam eder.

Elektrikli süpürge hortumu büzülerek hava türbülansına ve komik seslere neden olabilir. Burnunuz tıkandığında, boğazdaki dokuyu titreten ve horlama seslerine yol açan şey aynı hava türbülanslarıdır.

Uyku pozisyonunu değiştirin

Çoğu insan sırtüstü yatarken horlar. Horlayan insanlar yan dönerek uyumaya alışmalıdır. Pijamalarınızın arkasına dikilmiş bir tenis topu bu konuda size yardımcı olabilir

Horlamayı ev imkânlarında durdurma yöntemleri! 2

Gargara yapın

Bir bardak suya bir – iki damla nane yağı ile yapılan gargara, ağız ve boğazdaki mukoza zarlarının kasılmasına neden olur.

Horlamanın nedeni soğuk algınlığı ise, başucuna bırakılacak yaklaşık 20 damla okaliptüs yağı olan bir kâse su, aynı derecede etkili olacaktır.

Alkollü içeceklerden kaçının

Tüm solunum yolları bir kastır – alkol tüketimi kasların gevşemesine neden olur. Solunum alanındaki dar noktalarda titreşerek ve salınım yapılır ve alkol içenler bu nedenle daha fazla horlar.

Yüz için buhar banyosu yapın

Yaygın bir kaba yaklaşık bir litre kaynar su dökün ve 4 damla nefes açıcı bir yağ ile karıştırın. Başın üzerine büyük bir havlu yerleştirerek kabın üzerine eğilin. Kumaş, eterik buharın kaçmamasını sağlar. Buharı yaklaşık 10 dakika soluyun.

Odadaki nem oranını arttırın

Nazal mukoza zarlarını her zaman nemli tutmak için, yatak odası içerisinde yeterli nem oranı sağlanmalıdır.

Horlamayı ev imkânlarında durdurma yöntemleri! 3

Bal ile karıştırılmış bitki çayı için

Bir çorba kaşığı balla tatlandırılmış bir bardak bitki çayı, yatmadan önce içildiğinde antienflamatuvar özelliğe sahiptir.

Bal, boğazdaki mikropları öldürür ve solunum yollarındaki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Daha iyi oksijen kaynağı daha az horlama anlamına gelir.

Yatmadan önce bir çorba kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağının antienflamatuvar özellikleri nedeniyle hava yollarının temiz kalmasına yardımcı olur.

Sarımsak tüketin

Bir veya iki diş sarımsak ezilerek yarım limon suyu ve biraz ılık suyla karıştırılır. Sarımsak iyice çiğnendikten sonra boğazınızı limonlu su ile temizleyin. Bu uygulama mukusa ve hava yollarının iltihaplanmasınıda önler.

Horlama önleyici yastık kullanın

Tüm bu ev içinde yapılması gereken horlama önleyici işlemler işe yaramadıysa, bir horlama yastığı satın almanızı öneririz.

Son çare uyku laboratuvarına gitmek

Eğer tüm ev yöntemleri ve horlama önleyici yastıkların herhangi bir faydası olmadıysa, son çare uyku laboratuvarına gitmek olmalıdır.

Uyku laboratuvarında bir gece kalış sırasında vücut fonksiyonları ölçülür ve horlamanın tetikleyicisi aranır. Bu tür tesisler tüm büyük şehirlerde bulunabilir.

Leave a Reply