Alışverişten sonra, birçok taze gıda buzdolabına girer. Bu birçok ürün için mantıklı olsada, bilmeniz gereken birkaç istisna var. Bu tavsiyeler sadece para tasarrufu sağlamakla kalmaz, sağlığınız içinde faydalıdır.

Kesinlikle buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar 1

Bal

Bal, doğru şekilde saklanırsa kalite kaybı olmadan yıllarca dayanır. Ancak bu ürünü saklamak için buzdolabı doğru yer değildir. Soğuk ortam balı sertleştirir ve yayılmasını zorlaştırır. Bunun yerine, sıkıca kapalı, kuru ve ışıksız bir yerde saklamak en iyisidir. Örneğin bir mutfak dolabı burada iyi bir çözüm olabilir.

Limon

Turunçgiller sıcak ülkelerde yetişir, bu nedenle buzdolabı sıcaklıklarını değil oda sıcaklıklarını tercih ederler. Portakal, mango ve greyfurt da soğuk saklanırsa tat yoğunluğunu kaybeder.

Zeytinyağı

Elbette mutfakta olmazsa olmazlardan biri de zeytinyağıdır. Lezzetli yağ da soğuğa ait değildir, aksi takdirde katılaşır ve pullar oluşabilir.

Domates

Domatesler buzdolabında aromalarını kaybederler ve daha hızlı küflenebilirler. Bunları sebzelikte veya kilerde tutmak en iyisidir – yaklaşık 15 derecelik bir sıcaklık idealdir. Evde soğuk bir bölüm yoksa, domatesler yine de oda sıcaklığında, buzdolabında olduğundan daha iyi saklanır. Bu aynı zamanda salatalık, biber, patlıcan ve kabak gibi çok miktarda su içeren diğer sebzeler için de geçerlidir.

Sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğanlar en iyi şekilde serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanır. Buzdolabı onlar için çok nemli ve soğuktur. Sarımsak ve soğanların saklanabileceği en iyi ortam, nefes almaları için yeterli alan sağlayan toprak bir kap içerisinde soğuk, karanlık ve kuru bir odadır.

Kesinlikle buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar 2

Patates

Kırışmayı ve bozulmayı önlemek için patatesler buzdolabında saklanmamalıdır. Soğuğun sonucu olarak patates nişastasını şekere dönüştürerek tatlı, nahoş bir tat geliştirir. Patatesleri serin, kuru ve karanlık bir bölgede saklamak daha iyidir.

Avokado

Olgunlaşmamış bir avokado satın aldıysanız, onu buzdolabınıza koymamalısınız. Olgunlaşmaları için zamana ihtiyaçları olacağından, soğuk muhafaza etmek bu süreci engelleyecektir. Ayrıca, avokadoyu buzdolabınıza yerleştirmek sadece avokado olgunlaşmışsa ve hemen kullanmayacaksanız yapılmalıdır.

Acı soslar – Ketçap – Hardal

Acı biberlere ek olarak, baharatlı soslar genellikle sirke, asitler ve tuz içerir – bunlar mükemmel koruyuculardır. Bu nedenle ketçap, Tabasco ve benzeri sosların buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmez. Işıktan korunan bir yerde (dolap) aylarca bozulmadan saklanabilir.

Yumurta

Yumurtaları buzdolabınızın içinde tutmanız gerekip gerekmediği uzun bir tartışma. Bir çok çalışma, yumurtaların buzdolabında olsun ya da olmasın, normal özelliklerini değiştirmediğini, bu nedenle yumurtaları oda sıcaklığında tutarsanız herhangi bir sorun olmaması gerektiği söylüyor. Yumurtaları buzdolabında tutmanın yumurtanın doğal tadını ve aromasını bozduğunu ortaya koyan bazı çalışmalarıda göz önüne aldığımızda yumurtaları buzdolabınızın dışında tutmanız akıllıca olacaktır.

Salatalık

Salatalık oda sıcaklığından hoşlanır, bu nedenle buzdolabı onu muhafaza etmek için uygun bir yer değildir. Buzdolabından çıkardıktan sonra salatalığın üzerinde hasarlı bölgeler göreceksiniz. Aslında, soğuk hava, salatalığın derisinin çürümesini hızlandırır, bu nedenle salatalığınız için oda sıcaklığında kuru ve serin bir yer bulun.

Havuç

Salatalık gibi havuç için de aynı şey geçerlidir. Havuçları soğutmak size birkaç gün içinde çürümüş, gevşemiş havuçlarla şok edici bir deneyim yaşatabilir. Ancak havuçların güneş ışığından uzakta karanlıkta saklanması gerekir. Havuçları nem oranı yüksek bir yerde tutmak, daha çabuk bozulmalarına neden olacaktır.

Kesinlikle buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar 3

Çikolata

Buzdolaplarında çikolataların saklandığını görmek olağandır. Sıcaklık nedeniyle erimeye eğilimli olan çikolataları buzdolabında saklayabilirsiniz, ancak çoğu çikolatanın soğutulmasına gerek yoktur. Buzdolabında sakladıktan sonra çikolatanın tadı farklılaşabilir. Tadında katı halde iken büyük bir değişiklik yoksa, asla çikolatalarınızı buzdolabına bırakmayın.

Bazı çikolatalar aşırı ısıdan sıvı hale gelirse, tekrar katılaşması için buzdolabında saklayabilirsiniz.

Biber

Buzdolabında biber bulundurmanın onları koruduğuna inanılması bir efsanedir, biber buzdolabında kaldıkça renkleri donuklaşır. Kırmızı, sarı veya yeşil; biberin rengi ne olursa olsun, kuru ve serin bir yerde saklayabileceğinizi söylemek yanlış olmaz.

Muz

Muz buzdolabında soğuğa pek dayanamaz ve yanlış saklanırlarsa hızla kahverengi lekeler geliştirirler. Uygun olmayan sıcaklık nedeniyle hücre dokuları zarar görür.

İdeal olarak, oda sıcaklığında ve elmadan uzakta saklanmaları gerekir – elma olgunlaşmayı hızlandırabilecek maddeler üretir.

Kahve

Birçok kişi daha uzun süre dayanması için buzdolabına kahve koyar. Aslında kahve orada sadece tadını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokuları da alabilir.

Elma & Armut

Normalde oda sıcaklığına konulduğunda yaklaşık bir veya 2 hafta dayanır. Bunun nedeni, oda sıcaklığında üzerindeki enzimlerin daha aktif hale gelmesidir. Ancak daha uzun süre dayanmalarını veya soğuk yemek istiyorsanız buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Bu tamamen onları ne kadar hızlı ve nasıl yiyeceğinize bağlı. Elmaların bir gaz salgıladığını, bu nedenle, diğer meyvelerin yanına yerleştirildiklerinde, daha hızlı olgunlaşmalarına neden olabileceklerini unutmayın.

Leave a Reply